usgUSG urologiczne – to badanie obejmujące ocenę nerek, pęcherza moczowego, a u mężczyzn również ogólną ocenę gruczołu krokowego (prostaty). Badanie wykonuje się najczęściej w pozycji leżącej na plecach. Podczas badania lekarz skanuje dolną część brzucha pacjenta głowicą pokrytą specjalnym żelem ultrasonograficznym (łatwy do usunięcia po badaniu), który ułatwia jej przesuwanie i umożliwia transmisję ultradźwięków do wnętrza ciała. Przesuwając głowicę aparatu uzyskuje się obraz całego badanego narządu, który widoczny jest na ekranie monitora. Do najczęstszych chorób nerek i układu moczowego możliwych do zdiagnozowania metodą USG zaliczamy kłębuszkowe choroby nerek, cewkowo-śródmiąższowe choroby nerek, torbiele i guzy nerek, wielotorbielowate zwyrodnienie nerek, kamicę nerkową, kamicę pęcherza moczowego, wodonercze, chorobę zakrzepowo-zatorową nerek, łagodny przerost gruczołu krokowego.

W dniu poprzedzającym badanie:

  • Po ostatnim posiłku (ok. godz. 19) należy zażyć Espumisan (2 kapsułki). Preparat ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, które jest przeszkodą dla ultradźwięków

6 godzin przed badaniem:

  • Nie przyjmować pokarmów
  • Nie przyjmować płynów gazowanych i słodzonych (można pić wodę niegazowaną)
  • Nie palić tytoniu
  • Nie żuć gumy

2 godziny przed badaniem:

  • Należy wypić 1-1,5l wody niegazowanej, pacjent powinien stawić się na badanie z pełnym pęcherzem, prawidłowo wypełniony pęcherz pozwala ocenić również prostatę.

Badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży)

USG moszny – badanie to pozwala na ocenę worka mosznowego i jego zawartości tj. jąder i najądrzy, trwa około 20 min. i jest całkowicie bezbolesne. Najczęstsze schorzenia, które wymagają diagnostyki ultrasonograficznej to: podejrzenie guza jądra lub najądrza, podejrzenie wodniaka jądra, skrętu jądra, torbieli nasiennych, żylaków powrózka nasiennego, uraz moszny, lub zmian zapalnych. Badanie jest również bardzo pomocne w ocenie i ustaleniu ewentualnych przyczyn niepłodności męskiej.

  • USG moszny nie wymaga specjalnego przygotowania

Przygotowanie do badania – USG urologiczne