usgUSG naczyń (Doppler) – jest jednym z podstawowych badań w diagnostyce chorób naczyniowych pozwalająca na ocenę przepływu krwi w dużych tętnicach i żyłach. Badanie jest stosowane w diagnostyce chorób układu krążenia: chorobie żylakowej, zakrzepicy żylnej, miażdżycy zarostowej tętnic kończyn, tętnic trzewnych, tętnic szyjnych. Służy również do diagnostyki i monitorowania tętniaków aorty brzusznej i tętnic obwodowych. Badanie wykorzystuje się także do oceny ukrwienia niektórych narządów oraz wykrywania guzów nowotworowych. Badanie naczyniowe może być również przeprowadzane po próbie wysiłkowej u sportowców w celu oceny zaburzeń przepływu w przewlekłych zespołach bólowych .
W trakcie badania lekarz przykłada do badanej okolicy specjalną głowicę pokrytą żelem (łatwy do usunięcia po badaniu) i na monitorze uzyskuje obraz zmian częstotliwości fali ultradźwiękowej odbijającej się od płynącej krwi. Lekarz wykonujący badanie dokładnie widzi wewnętrzny stan naczyń oraz jak przepływa krew w naczyniach tętniczych i żylnych – gdzie płynie wolniej, szybciej lub kiedy się cofa.

  • USG naczyń nie wymaga specjalnego przygotowania
  • W przypadku badania przez powłoki brzuszne np. aorty brzusznej, tętnic nerkowych, układu wrotnego, żyły głównej dolnej, żył biodrowych, obowiązuje przygotowanie, takie jak do badania USG jamy brzusznej.

Aby pobrać opis przygotowania do badania – kliknij tutaj